Osteoporotik Omurga Kırığı

KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ) NEDİR?

Kemik erimesi (osteoporoz);­ kemik yapısı içinde kalsiyum azalmasına bağlı olarak kemiğin kırılma olasılığını artıran bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Kemik erimesi (osteoporoz) olan hastalar omurganın çökme (kompresyon) kırıklarına eğilimlidirler.

 

OSTEOPOROTİK OMURGA KIRIKLARININ SEBEPLERİ

Sağlıklı ve güçlü kemikler normal yaşam aktivitelerindeki yüklenmelere karşı koyabilir. Osteoporotik kemikler normal ve güçlü kemiğin karşı koyabileceği şiddetteki yüklenmelere dayanamaz ve kırılabilirler. Bazen basit düşme ve hatta bazen sert oturma yada eğilip çorabını giymeye çalışma ile kırık oluşabilir.

Kırık, omurgayı öne doğru açılandırır ve kifoz adı verilen kamburumsu görünüme yol açar. Bu tür hastaların geçmeyen ağrı, bozulmuş uyku düzeni, akciğer ve barsak fonksiyonlarında bozulma ve günlük aktivitelerini yapamama gibi sıkıntıları olur.

 

OSTEOPOROTİK OMURGA KIRIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kırık ilk oluştuğunda ciddi bir ağrı oluşmayabilir. Ancak oluşan kifoza (kamburluğa) bağlı öndeki adaleler kısalır; arkadaki adaleler daha çok çalışır ve bu da kas yorgunluğuna ve ağrıya sebep olur. Yine kırık bölgesindeki hareket ile ciddi ağrı oluşur. Bu durum yaşlı hastalarda sindirim ve solunum sistemi sorunlarına sebep olur. Hastanın genel durumu giderek bozulabilir.

 

OSTEOPOROTİK OMURGA KIRIKLARININ TANISI NASIL KONULUR?

Doktorunuz ağrının hareketlerle ilişkisini ve sizi ne kadar etkilediğini soracak ve muayene ederek ağrının lokalizasyonunu tespit etmeye çalışacaktır. Doktorunuz osteoporotik omurga kırığı düşünürse öncelikle röntgen isteyecektir. Röntgen kırığı gösterir, ancak tedavi kararı vermek için genellikle daha ileri bir değerlendirme için MRG istenecektir.

 

OSTEOPOROTİK OMURGA KIRIKLARININ TEDAVİSİ

A) CERRAHİ DIŞI TEDAVİ

Osteoporotik omurga kırıkları genellikle cerrahi dışı tedavi edilirler. Hastaların bir kısmı ağrı kesici ve korse tedavisinden fayda görürler. Kısa süreli yatak istirahati ağrının kontrolünde ve kırığın iyileşmesinde yararlı olabilecektir.

 

B) CERRAHİ TEDAVİ

Osteoporotik omurga kırıklarının tedavisinde açık cerrahi genellikle gerekmez. En güncel cerrahi yöntem kifoplastidir. Küçük cilt kesilerinden girilerek kalın iki iğne ile kırık omura girilir. Bir balon ile kırıktaki kamalaşma giderilir ve kemik çimentosu uygulanır. Bu uygulama sonrası ağrı bir kaç saat içinde geçer ve aynı gün hasta ağrısız yürür.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.